Nişanlı Çiftlerin Okuyabileceği Dua: 2 Ayet ve 1 Hadis İle Okunan Nişan Duası

Nişanlı Çiftlerin Okuyabileceği Dua: 2 Ayet ve 1 Hadis İle Okunan Nişan Duası

Evlilik öncesinde her çift nişanlılık dönemini mutlaka yaşar. Bu dönemde çiftler birbirini daha yakından tanıma fırsatı bulur ve evlilik öncesi son bir prova yapar. Bu dönemde bazı sorunlar yüzünden nişan atılabilir de evlilik yoluna girilebilir de…

O nedenle çiftler ilişkilerini, bu dönemde yaşanabilecek olumsuzluklardan korumalıdır. Bu noktada nişan duası etmek sizin için çok faydalı olacaktır. Bu dua nişanlılık döneminin hayırlı bir şekilde geçmesine yardımcı olan çok önemli bir zırhtır.

Evlilik yoluna girmiş çiftler arasında yaşanabilecek yanlış anlaşılmaları, dedikoduları, fitneleri ve kavgaları inşallah önler ve çiftleri bu noktada korur.

Bu duanın sizin için de hayırlara vesile olmasını dileyerek duamızla ilgili bilgiler vermeye başlayalım.

Kimler, Ne Zaman Nişan Duasını Okumalıdır?

Çiftler nişanlılık sürecindeyken veya nişanı atmışken bu dua okunabilir. Nişanın kesilmesine yakın zamanda okunursa nişanlıları her türlü nazardan ve şerden korur. Nişanın atılmasını inşallah önler.

Nişanlılık döneminde nazar çiftler için önemli bir sorun teşkil eder. Çünkü bu dönemde bütün dikkatler nişanlı çiftin üzerindedir. Bu nedenle çiftler nazar riskiyle en çok bu dönemde karşı karşıya kalır.

Nişanlılık mutlu mesut devam ederken de bu duanın okunması tavsiye ediliyor. Zira şu an mutlu gitmesi ileride de mutlu gideceği anlamına gelmiyor. O nedenle bu mutluluğun baki kalması için bu duanın okunması faydalı olacaktır.

Şimdiye kadar nişan duası okuyan çiftlerin diğer çiftlere göre, daha kolay ve mutlu bir şekilde evlilik dönemine geçtiğine dair birçok rivayet vardır.

Nişan Duasının Kaynağı Neresidir?

Yüzyıllar boyunca okunmakta olan bu duanın kaynağı Peygamber Efendimizin 1 hadisi ve Kuran-ı Kerim’in 2 ayetidir. Kutsi kaynakları olduğu için bu dua sahihtir.

Birçok farklı nişan duası olduğu söylenir. Fakat sizlerle en çok okunan dualardan birini paylaşacağız.

Bu Duanın Dini Nikah Hükmü Var mıdır?

Nikahta yapılan duayla nişan duası farklı şeylerdir. Bazı kişiler nişan duasının nikah kıyılırken yapılan duayla aynı olduğunu zannediyor. Bu kesinlikle doğru değildir.

Nikah, İslam’a göre çok ciddi bir müessesedir. Ve kesinlikle şahitler önünde yapılması gerekir.

Bizim vereceğimiz dua nişanlılık dönemi için geçerlidir. Bu dua nikah hükmünde değildir ve kadınla erkeğin birbirine helal olabilmesi için nikah olmazsa olmaz bir kuraldır.

Nişan Duasının Arapça Sözlerini Öğrenelim!

Öncelikle nişan duasına başlamadan önce besmele çekmeniz şarttır. Sonrasında Maide-5 ve Tevbe-71 ayetleri okunmalıdır. Bu ayetlerin okunmasının ardından Peygamber Efendimizin nişan konusu hakkındaki bir hadisi zikredilir.

Nişan duasını sözleri şu şekildedir:

“Bismillahirrahmanirrahim”

“Elyevme ühılle lekümüt tayyibat ve taamüllezıne utül kitabe hıllül leküm ve taamüküm hıllül lehüm vel muhsanatü minel mü’minati vel muhsanatü minellezıne utül kitabe min kabliküm iza ateytümuhünne ücurahünne muhsınıne ğayra müsafihıyne ve la müttehızı ahdan ve mey yekfür bil ımani fe kad habita amelühu ve hüve fil ahırati minel hasirın”

“Vel mü’minune vel mü’miratü ba’duhüm evliyaü ba’d ye’mürune bil ma’rufi ve yenhevne anil münkeri ve yükıymunes salate ve yü’tunez zekate ve yütıy’unellahe ve rasuleh ülaike se yerhamühümüllah innellaha azızün hakım”

“Allahümme ahsin akibetena fi’l-umuri külliha ve ecirna min hizyi’d-dünya ve azabi’l-ahireti.” (Amin)

Yukarıda vermiş olduğumuz her bir paragraf, aslında farklı birer bölümdür. İlkinde Maide suresinin 5. Ayeti, ikincisinde ise Tevbe suresinin 71. Ayeti okunmuştur. Sonuncusunda ise Peygamberimizin bir hadisi okunmuştur.

Bu dua uzun olduğu için metin üzerinden okuyarak da duanızı yapabilirsiniz. Müminlere bunun için izin verilmiştir.

En Etkili Aşk ve Muhabbet Duaları Kitabını Okuyun!

İçinde her türlü dua bulunan bu eşsiz eseri size tavsiye etmek istiyorum. Çevirgel duasından şahmeran duasına, muhabbet duasından evlilik duasına kadar her türlü duayı içinde barındırıyor.

Kısmet açma duaları, eşlerin arasındaki sevgiyi artırma duaları, evlilik duaları, eski sevgiliyi geri getirme duaları gibi pek çok farklı duayı da bulabileceğiniz bu özel kaynağı mutlaka okuyun.

Buradan Eseri İnceleyebileceğiniz Sayfaya Gidebilirsiniz…

Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun…

 

Şu Yazıları da Okumanızı Tavsiye Ederiz:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.